E-mail επικοινωνίας: kanapedatosblogspot@yahoo.gr

Ο Σεμπαστιαν Φετελ ειναι ο νεος «βασιλιας» της Formula 1

Κυριακή 25 Νοεμβρίου 2012

Ο Γερμανός πιλότος της Red Bull, παρά την 6η θέση στον αγώνα της Βραζιλίας, κατέκτησε τον 3ο τίτλο του και έγινε ο νεαρότερος οδηγός που το πέτυχε αυτό στη Formula 1.
Μετά από έναν συγκλονιστικό αγώνα, ο Σεμπάστιαν Φέτελ κατάφερε να κατακτήσει τον 3o  συνεχόμενο τίτλο του στη Formula 1 και έτσι έγινε ο νεαρότερος πιλότος που τα καταφέρνει. Ο 25χρονος Γερμανός οδηγός, μπορεί να μην πήρε τη νίκη, αλλά και η 6η θέση στον αγώνα της Βραζιλίας αποδείχθηκε υπέρ αρκετή για να πάρει τον τίτλο και να γίνει ο νεός «βασιλιάς» της F1.
Η αρχή του αγώνα ήταν καταστροφική για τον Φέτελ, ο οποίος συγκρούστηκε με τονΜπρούνο Σένα στον πρώτο γύρο και είδε τα όνειρά τους να διαλύονται. Ωστόσο ο γερμανός παγκόσμιος πρωταθλητής κατάφερε γύρο με τον γύρο να κερδίζει θέσεις και στο τέλος τερμάτισε 6ος. Ένα αποτέλεσμα που τον έφερε στους 3 βαθμούς μπροστά από τον Φερνάντο Αλόνσο, ο οποίος κατέκτησε τη 2η θέση, αλλά δεν αποδείχθηκε αρκετή για τον τίτλο.
Έτσι ο Φέτελ στα 25 του έγινε ο νεαρότερος πιλότος που κατακτάει το παγκόσμιο πρωτάθλημα 3 φορές.